KEMET C0603C561K5GACTU
C0603C561K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C561K5GACTU
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C561K5GACTU.pdf
Availability of C0603C561K5GACTU
QUANTITY
C0603C561K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C561K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C561K5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C561K5GACTU
Related LinksC0603C56, C0603C561K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C561K5GACTU Details Description
Related parts for C0603C561K5GACTU
BOX ALUM UNPAINTED 7.4"LX4.72"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 5/32" datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BUSS FUSEBLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf