Murata Electronics North America LQM2HPN1R5MGHL
LQM2HPN1R5MGHL picture photo
Mfg. Part Number
LQM2HPN1R5MGHL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2A 81 MOHM SMD
Datasheet Download
LQM2HPN1R5MGHL.pdf
Availability of LQM2HPN1R5MGHL
QUANTITY
LQM2HPN1R5MGHL Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM2HPN1R5MGHL
Internal Part NumberEIS-LQM2HPN1R5MGHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM2HPN_GH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation1.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)81 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM2HPN1R5MGHL
Related LinksLQM2HPN, LQM2HPN1R5MGHL Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM2HPN1R5MGHL Details Description
Related parts for LQM2HPN1R5MGHL
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
MINITEK HDR VRT POL&LAT- datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0605 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 200RES .5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 635MA 110 MOHM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT10A ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf