Murata Electronics North America LQP02TN16NH02D
LQP02TN16NH02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP02TN16NH02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 16NH 140MA 3.5 OHM SMD
Datasheet Download
LQP02TN16NH02D.pdf
Availability of LQP02TN16NH02D
QUANTITY
LQP02TN16NH02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP02TN16NH02D
Internal Part NumberEIS-LQP02TN16NH02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package20,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP02T
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance16nH
Tolerance±3%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.5 Ohm Max
Q @ Freq7 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant2.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP02TN16NH02D
Related LinksLQP02TN, LQP02TN16NH02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP02TN16NH02D Details Description
Related parts for LQP02TN16NH02D
RELAY SSR 20A 240VAC AC OUT DIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
A22TK-2LR-11-K06 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf