Murata Electronics North America LQP02TN5N6H02D
LQP02TN5N6H02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP02TN5N6H02D
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 140MA 1.8 OHM
Datasheet Download
LQP02TN5N6H02D.pdf
Availability of LQP02TN5N6H02D
QUANTITY
LQP02TN5N6H02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP02TN5N6H02D
Internal Part NumberEIS-LQP02TN5N6H02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP02T
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance5.6nH
Tolerance±3%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP02TN5N6H02D
Related LinksLQP02TN, LQP02TN5N6H02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP02TN5N6H02D Details Description
Related parts for LQP02TN5N6H02D
CONN HEADER 16POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 11MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 650 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT JR. PLUG PNLMNT 3CKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 70A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf