Murata Electronics North America LQP02TQ8N2H02D
LQP02TQ8N2H02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP02TQ8N2H02D
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 190MA 1.6 OHM
Datasheet Download
LQP02TQ8N2H02D.pdf
Availability of LQP02TQ8N2H02D
QUANTITY
LQP02TQ8N2H02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP02TQ8N2H02D
Internal Part NumberEIS-LQP02TQ8N2H02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP02TQ_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThick Film
Material - Core-
Inductance8.2nH
Tolerance±3%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP02TQ8N2H02D
Related LinksLQP02TQ, LQP02TQ8N2H02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP02TQ8N2H02D Details Description
Related parts for LQP02TQ8N2H02D
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS R/A INFINIBAND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 4.16 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf