Murata Electronics North America LQP03TG15NH02D
LQP03TG15NH02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TG15NH02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 170MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
LQP03TG15NH02D.pdf
Availability of LQP03TG15NH02D
QUANTITY
LQP03TG15NH02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TG15NH02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TG15NH02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TG_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance15nH
Tolerance±3%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq11 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant3.1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TG15NH02D
Related LinksLQP03TG, LQP03TG15NH02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TG15NH02D Details Description
Related parts for LQP03TG15NH02D
CONN HEADER .100 SNGL STR 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf