Murata Electronics North America LQP03TG3N5B02D
LQP03TG3N5B02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TG3N5B02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.5NH 350MA 350 MOHM
Datasheet Download
LQP03TG3N5B02D.pdf
Availability of LQP03TG3N5B02D
QUANTITY
LQP03TG3N5B02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TG3N5B02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TG3N5B02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TG_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance3.5nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TG3N5B02D
Related LinksLQP03TG, LQP03TG3N5B02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TG3N5B02D Details Description
Related parts for LQP03TG3N5B02D
IC FLASH 4MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 47 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf