Murata Electronics North America LQP03TG3N8C02D
LQP03TG3N8C02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TG3N8C02D
Brief Description
FIXED IND 3.8NH 350MA 350 MOHM
Datasheet Download
LQP03TG3N8C02D.pdf
Availability of LQP03TG3N8C02D
QUANTITY
LQP03TG3N8C02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TG3N8C02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TG3N8C02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TG_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance3.8nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TG3N8C02D
Related LinksLQP03TG, LQP03TG3N8C02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TG3N8C02D Details Description
Related parts for LQP03TG3N8C02D
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 10LCCC datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/YEL/GRN datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
RES 61.165K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf