Murata Electronics North America LQP03TN2N8C02D
LQP03TN2N8C02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TN2N8C02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.8NH 500MA 200 MOHM
Datasheet Download
LQP03TN2N8C02D.pdf
Availability of LQP03TN2N8C02D
QUANTITY
LQP03TN2N8C02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TN2N8C02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TN2N8C02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TN_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance2.8nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TN2N8C02D
Related LinksLQP03TN, LQP03TN2N8C02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TN2N8C02D Details Description
Related parts for LQP03TN2N8C02D
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD OR LED 8 PORT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf