Murata Electronics North America LQP03TN30NJ02D
LQP03TN30NJ02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TN30NJ02D
Brief Description
FIXED IND 30NH 120MA 2.95 OHM
Datasheet Download
LQP03TN30NJ02D.pdf
Availability of LQP03TN30NJ02D
QUANTITY
LQP03TN30NJ02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TN30NJ02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TN30NJ02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TN_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance30nH
Tolerance±5%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.95 Ohm Max
Q @ Freq9 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TN30NJ02D
Related LinksLQP03TN, LQP03TN30NJ02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TN30NJ02D Details Description
Related parts for LQP03TN30NJ02D
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 250VAC AXIAL datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 3.5MM 3POS GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" GOLD datasheet.pdf