Murata Electronics North America LQP03TN6N2J02D
LQP03TN6N2J02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TN6N2J02D
Brief Description
FIXED IND 6.2NH 300MA 600 MOHM
Datasheet Download
LQP03TN6N2J02D.pdf
Availability of LQP03TN6N2J02D
QUANTITY
LQP03TN6N2J02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TN6N2J02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TN6N2J02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package15,000
SeriesLQP03TN_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance6.2nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.012" (0.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TN6N2J02D
Related LinksLQP03TN, LQP03TN6N2J02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TN6N2J02D Details Description
Related parts for LQP03TN6N2J02D
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB OTP 80MQFP datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 47UH SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 0505VOUT datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
70 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
3650 0603 4.3NH 5% 2K RL datasheet.pdf