Nichicon LQR2V682MSEG
LQR2V682MSEG picture photo
Mfg. Part Number
LQR2V682MSEG
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LQR2V682MSEG.pdf
Availability of LQR2V682MSEG
QUANTITY
LQR2V682MSEG Order Process
Ship out your order
Specifications of LQR2V682MSEG
Internal Part NumberEIS-LQR2V682MSEG
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23.5A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)6.811" (173.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQR2V682MSEG
Related LinksLQR2V6, LQR2V682MSEG Datasheet, Nichicon Distributor
LQR2V682MSEG Details Description
Related parts for LQR2V682MSEG
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 6A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf