Artesyn Embedded Technologies LQS100A48-1V2REJ
LQS100A48-1V2REJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS100A48-1V2REJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 120W 1.2V 100A
Datasheet Download
LQS100A48-1V2REJ.pdf
Availability of LQS100A48-1V2REJ
QUANTITY
LQS100A48-1V2REJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS100A48-1V2REJ
Internal Part NumberEIS-LQS100A48-1V2REJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Featured ProductQuarter-Brick Series Converters
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLQS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS100A48-1V2REJ
Related LinksLQS100A4, LQS100A48-1V2REJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS100A48-1V2REJ Details Description
Related parts for LQS100A48-1V2REJ
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 25V 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 600 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 41 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf