Nichicon LQS2W331MELB40
LQS2W331MELB40 picture photo
Mfg. Part Number
LQS2W331MELB40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LQS2W331MELB40.pdf
Availability of LQS2W331MELB40
QUANTITY
LQS2W331MELB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS2W331MELB40
Internal Part NumberEIS-LQS2W331MELB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesQS
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS2W331MELB40
Related LinksLQS2W33, LQS2W331MELB40 Datasheet, Nichicon Distributor
LQS2W331MELB40 Details Description
Related parts for LQS2W331MELB40
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 12POS MALE datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DGTL ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 5NH 3A SMD datasheet.pdf
RES 95K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN 3.50 FPH-3 B200 GN datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf