Artesyn Embedded Technologies LQS50A48-1V8REKJ
LQS50A48-1V8REKJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS50A48-1V8REKJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W
Datasheet Download
LQS50A48-1V8REKJ.pdf
Availability of LQS50A48-1V8REKJ
QUANTITY
LQS50A48-1V8REKJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS50A48-1V8REKJ
Internal Part NumberEIS-LQS50A48-1V8REKJ
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.4%
Power (Watts) - Max90W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS50A48-1V8REKJ
Related LinksLQS50A48, LQS50A48-1V8REKJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS50A48-1V8REKJ Details Description
Related parts for LQS50A48-1V8REKJ
RELAY OPTO AC/DC 400V 4-DIP datasheet.pdf
CF CARD RETAINER CLIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 230MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
47UF 400V 16X31.5 SINGLE END datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 48QFN datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONNECTPORT X2E ZB EVDO SPRINT datasheet.pdf
37P M R/A .370 4-40 830PF datasheet.pdf