Artesyn Embedded Technologies LQS60A48-3V3REKJ
LQS60A48-3V3REKJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS60A48-3V3REKJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W
Datasheet Download
LQS60A48-3V3REKJ.pdf
Availability of LQS60A48-3V3REKJ
QUANTITY
LQS60A48-3V3REKJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS60A48-3V3REKJ
Internal Part NumberEIS-LQS60A48-3V3REKJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLQS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max198W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS60A48-3V3REKJ
Related LinksLQS60A48, LQS60A48-3V3REKJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS60A48-3V3REKJ Details Description
Related parts for LQS60A48-3V3REKJ
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 7POS datasheet.pdf