Artesyn Embedded Technologies LQS80A48-1V5RAJ
LQS80A48-1V5RAJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS80A48-1V5RAJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.5V 200W
Datasheet Download
LQS80A48-1V5RAJ.pdf
Availability of LQS80A48-1V5RAJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LQS80A48-1V5RAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS80A48-1V5RAJ
Internal Part NumberEIS-LQS80A48-1V5RAJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLQS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.33" H (58.4mm x 36.8mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS80A48-1V5RAJ
Related LinksLQS80A4, LQS80A48-1V5RAJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS80A48-1V5RAJ Details Description
Related parts for LQS80A48-1V5RAJ
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28VC 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
ENCODER OPT 3CH QUICK ASSM datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf