Artesyn Embedded Technologies LQS80A48-1V8EJ
LQS80A48-1V8EJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS80A48-1V8EJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W
Datasheet Download
LQS80A48-1V8EJ.pdf
Availability of LQS80A48-1V8EJ
QUANTITY
LQS80A48-1V8EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS80A48-1V8EJ
Internal Part NumberEIS-LQS80A48-1V8EJ
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max144W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS80A48-1V8EJ
Related LinksLQS80A4, LQS80A48-1V8EJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS80A48-1V8EJ Details Description
Related parts for LQS80A48-1V8EJ
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 4CH MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 192MA 1.89 OHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf