Vishay/Dale RNC50H5231DSBSL
RNC50H5231DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5231DSBSL
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5231DSBSL.pdf
Availability of RNC50H5231DSBSL
QUANTITY
RNC50H5231DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5231DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5231DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5231DSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5231DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5231DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5231DSBSL
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .3W 15MM ROUND datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SW SNAP ACT SPDT 15A 0.187" 125V datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
DAUGHTER BOARD DSPIC33F datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 5X1/2" S XCS datasheet.pdf
DISCR RAD FOR PHILIPS NE605 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf