Artesyn Embedded Technologies LQS80A48-1V8RAKJ
LQS80A48-1V8RAKJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS80A48-1V8RAKJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W
Datasheet Download
LQS80A48-1V8RAKJ.pdf
Availability of LQS80A48-1V8RAKJ
QUANTITY
LQS80A48-1V8RAKJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS80A48-1V8RAKJ
Internal Part NumberEIS-LQS80A48-1V8RAKJ
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.33" H (58.4mm x 36.8mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max144W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS80A48-1V8RAKJ
Related LinksLQS80A48, LQS80A48-1V8RAKJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS80A48-1V8RAKJ Details Description
Related parts for LQS80A48-1V8RAKJ
IC A/D CONV 2CH 12BIT 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT HANDHELD 44QFN datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3C030FWS-13,0C1-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 JACK STR 50OHM SLDR datasheet.pdf