Nichicon LQSW6151MELA30
LQSW6151MELA30 picture photo
Mfg. Part Number
LQSW6151MELA30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
LQSW6151MELA30.pdf
Availability of LQSW6151MELA30
QUANTITY
LQSW6151MELA30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LQSW6151MELA30
Internal Part NumberEIS-LQSW6151MELA30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesQS
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current840mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQSW6151MELA30
Related LinksLQSW615, LQSW6151MELA30 Datasheet, Nichicon Distributor
LQSW6151MELA30 Details Description
Related parts for LQSW6151MELA30
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/BLK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 145 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 53 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LC SINE WAVE MTR DR 24A datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 5W T18 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf