Nichicon LQSW6181MELB25
LQSW6181MELB25 picture photo
Mfg. Part Number
LQSW6181MELB25
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
LQSW6181MELB25.pdf
Availability of LQSW6181MELB25
QUANTITY
LQSW6181MELB25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LQSW6181MELB25
Internal Part NumberEIS-LQSW6181MELB25
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current910mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQSW6181MELB25
Related LinksLQSW618, LQSW6181MELB25 Datasheet, Nichicon Distributor
LQSW6181MELB25 Details Description
Related parts for LQSW6181MELB25
Crystal 14.31818MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS 2MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf