Vishay/BCcomponents SFR2500003902FR500
SFR2500003902FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003902FR500
Brief Description
RES 39K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003902FR500.pdf
Availability of SFR2500003902FR500
QUANTITY
SFR2500003902FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003902FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003902FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003902FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003902FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003902FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003902FR500
TERM BLOCK GROUNDIND GRN/YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC 1.1V SUPPLY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 85.9VC DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V 20% X5R 0603 datasheet.pdf
100000UF 25V 76X105MM 85C 20000H datasheet.pdf