Murata Electronics North America LQW18CNR16J00D
LQW18CNR16J00D picture photo
Mfg. Part Number
LQW18CNR16J00D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 160NH 1A 100 MOHM SMD
Datasheet Download
LQW18CNR16J00D.pdf
Availability of LQW18CNR16J00D
QUANTITY
LQW18CNR16J00D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQW18CNR16J00D
Internal Part NumberEIS-LQW18CNR16J00D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQW18C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance160nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQW18CNR16J00D
Related LinksLQW18CN, LQW18CNR16J00D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQW18CNR16J00D Details Description
Related parts for LQW18CNR16J00D
RES SMD 13 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC RF TX SUB-1GHZ LP 32QFN datasheet.pdf
RES 11 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1A 162.5 MOHM SMD datasheet.pdf
MICRO 9C P 24" WHT JACKP NI datasheet.pdf