Murata Electronics North America LQW18CNR16J00D
LQW18CNR16J00D picture photo
Mfg. Part Number
LQW18CNR16J00D
Brief Description
FIXED IND 160NH 1A 100 MOHM SMD
Datasheet Download
LQW18CNR16J00D.pdf
Availability of LQW18CNR16J00D
QUANTITY
LQW18CNR16J00D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQW18CNR16J00D
Internal Part NumberEIS-LQW18CNR16J00D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesLQW18C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance160nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQW18CNR16J00D
Related LinksLQW18CN, LQW18CNR16J00D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQW18CNR16J00D Details Description
Related parts for LQW18CNR16J00D
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.5 OHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
INSULATING CAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf