Nichicon UVK2D101MHD1TN
UVK2D101MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UVK2D101MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVK2D101MHD1TN.pdf
Availability of UVK2D101MHD1TN
QUANTITY
UVK2D101MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2D101MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UVK2D101MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2D101MHD1TN
Related LinksUVK2D10, UVK2D101MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2D101MHD1TN Details Description
Related parts for UVK2D101MHD1TN
D-SUB CABLE MFL25K/MC26M/MFL25K datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 500W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PSR 12ESOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf