Littelfuse LR602003C
LR602003C picture photo
Mfg. Part Number
LR602003C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HLDR CART 600V 200A CHASSIS
Datasheet Download
LR602003C.pdf
Availability of LR602003C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LR602003C Order Process
Ship out your order
Specifications of LR602003C
Internal Part NumberEIS-LR602003C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesClass R
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size2.094" Dia x 9.626" L (53.2mm x 244.5mm)
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating200A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LR602003C
Related LinksLR60, LR602003C Datasheet, Littelfuse Distributor
LR602003C Details Description
Related parts for LR602003C
ADAPTER AC 3PRONG/2PRONG PLUG-IN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 4.3A 71.9 MOHM datasheet.pdf
CONN INSERT 4POS MALE STD LATCH datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 102 TYPE D 30POS datasheet.pdf
LED EMITTER RGB FROST SMD datasheet.pdf
30 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 5S ADJ, 24VAC datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf