TT Electronics/Welwyn LRCS0402-R05FT10
LRCS0402-R05FT10 picture photo
Mfg. Part Number
LRCS0402-R05FT10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
LRCS0402-R05FT10.pdf
Availability of LRCS0402-R05FT10
QUANTITY
LRCS0402-R05FT10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LRCS0402-R05FT10
Internal Part NumberEIS-LRCS0402-R05FT10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.017" (0.42mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRCS0402-R05FT10
Related LinksLRCS0402, LRCS0402-R05FT10 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRCS0402-R05FT10 Details Description
Related parts for LRCS0402-R05FT10
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X10.75 BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 32V SMD 1206 SLOW BLOW 3A datasheet.pdf
THERMOSTAT 3500 SERIES MILITARY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 63POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf