TT Electronics/Welwyn LRMAM0805-R02FT5
LRMAM0805-R02FT5 picture photo
Mfg. Part Number
LRMAM0805-R02FT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
LRMAM0805-R02FT5.pdf
Availability of LRMAM0805-R02FT5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LRMAM0805-R02FT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LRMAM0805-R02FT5
Internal Part NumberEIS-LRMAM0805-R02FT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRMA
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRMAM0805-R02FT5
Related LinksLRMAM080, LRMAM0805-R02FT5 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRMAM0805-R02FT5 Details Description
Related parts for LRMAM0805-R02FT5
IC DIGITAL VIDEO ENCODER 64QFP datasheet.pdf
CONN PLUG TWINAX SOLDER CABLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15 datasheet.pdf
IC HD RADIO PROCESSOR 144HLQFP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MARKER NUMBER OUTDOOR 5 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf