TT Electronics/Welwyn LRMAM2512-R001FT4
LRMAM2512-R001FT4 picture photo
Mfg. Part Number
LRMAM2512-R001FT4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.001 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
LRMAM2512-R001FT4.pdf
Availability of LRMAM2512-R001FT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LRMAM2512-R001FT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LRMAM2512-R001FT4
Internal Part NumberEIS-LRMAM2512-R001FT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRMA
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±275ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRMAM2512-R001FT4
Related LinksLRMAM251, LRMAM2512-R001FT4 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRMAM2512-R001FT4 Details Description
Related parts for LRMAM2512-R001FT4
RES 1.6 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 12V +/-15V 55W datasheet.pdf
DIODE RF SGL 50V 100MA 50V SC-79 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.004MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 30.61MM datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DVI TO VGA CABLE M M 10' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf