| Internal Part Number | EIS-LS03/DL-1A66-PA-500W | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Float, Level Sensors | |
| Series | LS03 | |
| Type | Liquid | |
| Output Type | Switch (Single Float) | |
| Output Configuration | SPST-NO | |
| Current | 500mA | |
| Minimum Liquid Specific Gravity | - | |
| Switch Actuation Level | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, M16x2 Thread | |
| Material - Housing & Prism | Polyamide (PA) | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C | |
| Voltage Rating | 200V | |