Sharp Microelectronics LS044Q7DH01-DU
LS044Q7DH01-DU picture photo
Mfg. Part Number
LS044Q7DH01-DU
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 4.4" 320X240
Datasheet Download
LS044Q7DH01-DU.pdf
Availability of LS044Q7DH01-DU
QUANTITY
LS044Q7DH01-DU Order Process
Ship out your order
Specifications of LS044Q7DH01-DU
Internal Part NumberEIS-LS044Q7DH01-DU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Monochrome
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size4.4" (111.76mm)
Viewing Area90.80mm W x 68.40mm H
Backlight-
Dot Pixels320 x 240 (QVGA)
InterfaceI²C
Graphics Color-
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.28mm W x 0.28mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS044Q7DH01-DU
Related LinksLS044Q7, LS044Q7DH01-DU Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
LS044Q7DH01-DU Details Description
Related parts for LS044Q7DH01-DU
RES 5.76M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL WDU 6 GN WEMID GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf