E-Switch LS0851502F075C1C
LS0851502F075C1C picture photo
Mfg. Part Number
LS0851502F075C1C
Brief Description
SW SNAP ACT SPST NO 15A 0.187"
Datasheet Download
LS0851502F075C1C.pdf
Availability of LS0851502F075C1C
QUANTITY
LS0851502F075C1C Order Process
Ship out your order
Specifications of LS0851502F075C1C
Internal Part NumberEIS-LS0851502F075C1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLS Series RoHS Cert of Compliance
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque75gf
Release Force25gf
Pretravel0.161" (4.1mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.610" (15.5mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS0851502F075C1C
Related LinksLS085150, LS0851502F075C1C Datasheet, E-Switch Distributor
LS0851502F075C1C Details Description
Related parts for LS0851502F075C1C
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf