AVX Corporation MR065C224KAATR2
MR065C224KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
MR065C224KAATR2
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR065C224KAATR2.pdf
Availability of MR065C224KAATR2
QUANTITY
MR065C224KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR065C224KAATR2
Internal Part NumberEIS-MR065C224KAATR2
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR065C224KAATR2
Related LinksMR065C2, MR065C224KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR065C224KAATR2 Details Description
Related parts for MR065C224KAATR2
SENS OPTO REFL 5MM-15MM CH MOUNT datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 60MA MINI datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE UNIDIRECTIONAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 16 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf