E-Switch LS0851502F075C2C
LS0851502F075C2C picture photo
Mfg. Part Number
LS0851502F075C2C
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION LIMIT
Datasheet Download
LS0851502F075C2C.pdf
Availability of LS0851502F075C2C
QUANTITY
LS0851502F075C2C Order Process
Ship out your order
Specifications of LS0851502F075C2C
Internal Part NumberEIS-LS0851502F075C2C
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque75gf
Release Force25gf
Pretravel0.161" (4.1mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.610" (15.5mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS0851502F075C2C
Related LinksLS085150, LS0851502F075C2C Datasheet, E-Switch Distributor
LS0851502F075C2C Details Description
Related parts for LS0851502F075C2C
CONN PLUG 60POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
IC RX FSK 315-915MHZ 20QFN datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 135 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 1.5A 16MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf