Carling Technologies LS1571-11-BL-BL-012
LS1571-11-BL-BL-012 picture photo
Mfg. Part Number
LS1571-11-BL-BL-012
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Datasheet Download
LS1571-11-BL-BL-012.pdf
Availability of LS1571-11-BL-BL-012
QUANTITY
LS1571-11-BL-BL-012 Order Process
Ship out your order
Specifications of LS1571-11-BL-BL-012
Internal Part NumberEIS-LS1571-11-BL-BL-012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesLS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature-17.8°C ~ 65.6°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS1571-11-BL-BL-012
Related LinksLS1571-11, LS1571-11-BL-BL-012 Datasheet, Carling Technologies Distributor
LS1571-11-BL-BL-012 Details Description
Related parts for LS1571-11-BL-BL-012
CONN EDGECARD 50POS .100 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
IC REG CONV PWR SUPPLIES SOT23-5 datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 5W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/90F SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 115MA 17.1 OHM datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
BAR LIGHTS 212X22MM BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.8A 42.2 MOHM SMD datasheet.pdf