TDK-Lambda Americas, Inc. LS2007.5/L
LS2007.5/L picture photo
Mfg. Part Number
LS2007.5/L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 7.5V 200W
Datasheet Download
LS2007.5/L.pdf
Availability of LS2007.5/L
QUANTITY
LS2007.5/L Order Process
Ship out your order
Specifications of LS2007.5/L
Internal Part NumberEIS-LS2007.5/L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLS200
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)26.7A
Power (Watts)200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency77%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.83" L x 3.86" W x 1.61" H (199.0mm x 98.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS2007.5/L
Related LinksLS200, LS2007.5/L Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
LS2007.5/L Details Description
Related parts for LS2007.5/L
BOX ALUM UNPAINTED 4.41"LX2.38"W datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP 16.5V 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 144X32 WH TRANSFL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
100MM LENS - 2/3 CCD W/LOCK datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 5% 850VDC RAD datasheet.pdf