| Internal Part Number | EIS-LS40K550QPK2 | |
| Product Training Modules | SMD Disk Varistors Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 250 | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 819V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 910V | |
| Varistor Voltage (Max) | 1001V (1.001kV) | |
| Current - Surge | 40kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 550VAC | |
| Maximum DC Volts | 745VDC | |