Powerex Inc. LS410860
LS410860 picture photo
Mfg. Part Number
LS410860
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 800V 600A POWRBLOK
Datasheet Download
LS410860.pdf
Availability of LS410860
QUANTITY
LS410860 Order Process
Ship out your order
Specifications of LS410860
Internal Part NumberEIS-LS410860
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.19V @ 1800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40mA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOW-R-BLOK™ Module
Supplier Device PackagePOW-R-BLOK™ Module
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS410860
Related LinksLS41, LS410860 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
LS410860 Details Description
Related parts for LS410860
Z8 44-PQFP TO 40-DIP ADAPTER datasheet.pdf
IC ADC DAS 8BIT 8CH 28CDIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
IC DECODER BIN 1:8 16-SOEIAJ datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SC-J datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf