Littelfuse LSRK150.XXID
LSRK150.XXID picture photo
Mfg. Part Number
LSRK150.XXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS RK1 150A
Datasheet Download
LSRK150.XXID.pdf
Availability of LSRK150.XXID
QUANTITY
LSRK150.XXID Order Process
Ship out your order
Specifications of LSRK150.XXID
Internal Part NumberEIS-LSRK150.XXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLSRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current150A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.094" Dia x 9.626" L (53.20mm x 244.50mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSRK150.XXID
Related LinksLSRK15, LSRK150.XXID Datasheet, Littelfuse Distributor
LSRK150.XXID Details Description
Related parts for LSRK150.XXID
CONN RECEPT 3POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 104VWM 176.4VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf