AVX Corporation LP0603A2140ANTR
LP0603A2140ANTR picture photo
Mfg. Part Number
LP0603A2140ANTR
Manufacturer
Product Category
RF Filters
Brief Description
FILTER LOW PASS 2140MHZ 0603 SMD
Datasheet Download
LP0603A2140ANTR.pdf
Availability of LP0603A2140ANTR
QUANTITY
LP0603A2140ANTR Order Process
Ship out your order
Specifications of LP0603A2140ANTR
Internal Part NumberEIS-LP0603A2140ANTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyRF Filters
SeriesLP0603
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency2.14GHz Center
Bandwidth60MHz
Filter TypeLow Pass
Ripple-
Insertion Loss0.3dB
Package / Case0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.028" (0.70mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.84mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP0603A2140ANTR
Related LinksLP0603A, LP0603A2140ANTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
LP0603A2140ANTR Details Description
Related parts for LP0603A2140ANTR
RES 6.49M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
03P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 500V 1111 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 240VAC datasheet.pdf
470UF 250V 25X35MM 85C 5000H datasheet.pdf