Littelfuse LSRK250.X
LSRK250.X picture photo
Mfg. Part Number
LSRK250.X
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS RK1 250A
Datasheet Download
LSRK250.X.pdf
Availability of LSRK250.X
QUANTITY
LSRK250.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LSRK250.X
Internal Part NumberEIS-LSRK250.X
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current250A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.843" Dia x 11.626" L (72.20mm x 295.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSRK250.X
Related LinksLSRK, LSRK250.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LSRK250.X Details Description
Related parts for LSRK250.X
CONN HEADER 96POS VERT PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 360MA 3.28 OHM datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SOFTWARE ADAPTER CABLE datasheet.pdf
SWITCH 4POS DIP J-LEAD SLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf