TE Connectivity AMP Connectors LSS-81-10A-CS5575
LSS-81-10A-CS5575 picture photo
Mfg. Part Number
LSS-81-10A-CS5575
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
KIT BOOT ADAPTER
Datasheet Download
LSS-81-10A-CS5575.pdf
Availability of LSS-81-10A-CS5575
QUANTITY
LSS-81-10A-CS5575 Order Process
Ship out your order
Specifications of LSS-81-10A-CS5575
Internal Part NumberEIS-LSS-81-10A-CS5575
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesLSS
TypeBackshell, Banding
Cable Opening-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Shell Size - Insert10, B
Thread Size5/8-28 UN-2B
Cable Exit180°
Material-
PlatingElectro-Tin
ShieldingShielded
Color-
FeaturesBandstrap
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Bandstrap, 1 Boot, 1 Braid
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-C-81511 Series III, IV Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSS-81-10A-CS5575
Related LinksLSS-81-1, LSS-81-10A-CS5575 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
LSS-81-10A-CS5575 Details Description
Related parts for LSS-81-10A-CS5575
IDC CABLE- ASN20A/ AE20M / ASN20 datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .2W 30MM datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf