OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LT E63C-BACB-35-1-Z
LT E63C-BACB-35-1-Z picture photo
Mfg. Part Number
LT E63C-BACB-35-1-Z
Brief Description
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD
Datasheet Download
LT E63C-BACB-35-1-Z.pdf
Availability of LT E63C-BACB-35-1-Z
QUANTITY
LT E63C-BACB-35-1-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LT E63C-BACB-35-1-Z
Internal Part NumberEIS-LT E63C-BACB-35-1-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingDigi-Reel®
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating-
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 2.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.8V
Current - Test30mA
Viewing Angle20°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant525nm
Wavelength - Peak520nm
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)3.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT E63C-BACB-35-1-Z
Related LinksLT E63C-B, LT E63C-BACB-35-1-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LT E63C-BACB-35-1-Z Details Description
Related parts for LT E63C-BACB-35-1-Z
JUMPER-H1502TR/A3049S/X 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M PREWIRED MOD datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 60V 2A 6-SMD datasheet.pdf
PNEU-HEAD CRIMP AMPLIBOND #4 datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS5493 datasheet.pdf
RES 402 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf