AVX Corporation LT066D106KAT2X
LT066D106KAT2X picture photo
Mfg. Part Number
LT066D106KAT2X
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
LT066D106KAT2X.pdf
Availability of LT066D106KAT2X
QUANTITY
LT066D106KAT2X Order Process
Ship out your order
Specifications of LT066D106KAT2X
Internal Part NumberEIS-LT066D106KAT2X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT066D106KAT2X
Related LinksLT066D1, LT066D106KAT2X Datasheet, AVX Corporation Distributor
LT066D106KAT2X Details Description
Related parts for LT066D106KAT2X
RES SMD 1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
IC MCU 32BT 64KB FLASH 48TLLGA datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2K OHM 0606 datasheet.pdf