AVX Corporation LT06YD475KAT2W
LT06YD475KAT2W picture photo
Mfg. Part Number
LT06YD475KAT2W
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
LT06YD475KAT2W.pdf
Availability of LT06YD475KAT2W
QUANTITY
LT06YD475KAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of LT06YD475KAT2W
Internal Part NumberEIS-LT06YD475KAT2W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT06YD475KAT2W
Related LinksLT06YD4, LT06YD475KAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
LT06YD475KAT2W Details Description
Related parts for LT06YD475KAT2W
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 350MA DO35 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 17A TO252 datasheet.pdf