Linear LT1001CN8
LT1001CN8 picture photo
Mfg. Part Number
LT1001CN8
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 800KHZ 8DIP
Datasheet Download
LT1001CN8.pdf
Availability of LT1001CN8
QUANTITY
LT1001CN8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1001CN8
Internal Part NumberEIS-LT1001CN8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate0.25 V/µs
Gain Bandwidth Product800kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias700pA
Voltage - Input Offset18µV
Current - Supply-
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±3 V ~ 18 V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1001CN8
Related LinksLT10, LT1001CN8 Datasheet, Linear Distributor
LT1001CN8 Details Description
Related parts for LT1001CN8
IC OTP 8MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5.3MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC 3022 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 57.96VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
IC CURR LOOP PROT 4-20MA 6TDFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X8R 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
150UF 40V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf