Linear LT1004CS8-1.2
LT1004CS8-1.2 picture photo
Mfg. Part Number
LT1004CS8-1.2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC
Datasheet Download
LT1004CS8-1.2.pdf
Availability of LT1004CS8-1.2
QUANTITY
LT1004CS8-1.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1004CS8-1.2
Internal Part NumberEIS-LT1004CS8-1.2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.235V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.3%
Temperature Coefficient20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz60µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode10µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1004CS8-1.2
Related LinksLT1004, LT1004CS8-1.2 Datasheet, Linear Distributor
LT1004CS8-1.2 Details Description
Related parts for LT1004CS8-1.2
CONN TERM BLOCK RAIL MNT PA BG datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON GREEN 500/PK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 88MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 29 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
LED PINK DIFF 5MM SQUARE T/H datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V THRU HOLE datasheet.pdf