Illinois Capacitor 226PHC250KN
226PHC250KN picture photo
Mfg. Part Number
226PHC250KN
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 22UF 10% 250V AXIAL
Datasheet Download
226PHC250KN.pdf
Availability of 226PHC250KN
QUANTITY
226PHC250KN Order Process
Ship out your order
Specifications of 226PHC250KN
Internal Part NumberEIS-226PHC250KN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.201" Dia x 1.811" L (30.50mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)226PHC250KN
Related Links226PH, 226PHC250KN Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
226PHC250KN Details Description
Related parts for 226PHC250KN
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 19POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 1" datasheet.pdf
CONN FPC TOP 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 29.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 16-VQFN datasheet.pdf