Linear LT1004CS8-2.5
LT1004CS8-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1004CS8-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1004CS8-2.5.pdf
Availability of LT1004CS8-2.5
QUANTITY
LT1004CS8-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1004CS8-2.5
Internal Part NumberEIS-LT1004CS8-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.8%
Temperature Coefficient20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode20µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1004CS8-2.5
Related LinksLT1004, LT1004CS8-2.5 Datasheet, Linear Distributor
LT1004CS8-2.5 Details Description
Related parts for LT1004CS8-2.5
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC DC-DC UMODULE BUCK 3A 76-LGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/RED TINT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 WHT 65' datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
COAX - AUTOMOTIVE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONN NANOSIM CARD PUSH EJECT datasheet.pdf
2.4GHZ MICROPOWER ZIGBEE WIRELES datasheet.pdf